معلومات خودرو

ساختار کوئل خودرو

ساختار کویل خودرو

ساختار کوئل خودرو(Ignition Coil):

خوب است بدانید که کوئل یا کویل (Ignition Coil) در زبان فارسی به معنی سیم پیچ می باشد. موتور برای روشن شدن نیاز به چهار عمل دارد: مکش هوا ، متراکم کردن مخلوط سوخت وهوا، احتراق سوخت و هوای متراکم شده و تخلیه ی مواد حاصل از احتراق که همان دود اگزوز می‌باشد. در مرحله ی احتراق بعد از این که پیستون از پایین به بالا حرکت می‌کند ، مخلوط سوخت و هوایی که در مرحله مکش به داخل سیلندر آمده است. را متراکم می‌کند و بعد با یک جرقه شمع این مخلوط منفجر شده و پیستون را به پایین هل می‌دهد ، که باعث حرکت میل لنگ و ایجاد قدرت در موتور می‌شود. سیم پیچ بر اساس قوانین فیزیک و مغناطیس به وسیله‌ی سیم‌پیچ و هسته آهنی خود باعث افزایش ولتاژ ورودی از باتری می‌شود.

ساختار کوئل خودرو در حالت کلی دارای سه بخش اصلی است:

1. سیم‌پیچ اولیه:

تعداد دور سیم‌ها در این سیم‌پیچ حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ حلقه است که ایجاد مقاومت ۳ اهمی می‌کند.ساختار کوئل

2. سیم‌پیچ ثانویه:

تعداد دور سیم‌ها در این سیم‌پیچ حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار حلقه است که

3. هسته‌ مرکزی:

از نوعی آلیاژ مخصوص و مقاوم به حرارت مانند آلیاژهای پلاتین ساخته می‌شود.

Ignition Coil

بخش‌های دیگر کوئل عبارتند از:

4.پایه‌ جرقه زنی:

تعداد این پایه‌ها براساس تعداد سیلندرهای موتور مشخص می‌شود.

5. عایق سیم‌پیچ‌ها:

عایق سیم‌پیچ‌ها  بین سیم‌ پیچ‌ ها استفاده می‌شود تا مانع از آسیب در اثر حرارت ایجاد شد شود.

6. بدنه‌ اصلی:

معمولا از جنس آلومینیوم است که ضریب انتقال حرارت بالا دارد.

در سیم‌پیچ‌ های ساختار کوئل خودرو معمولا از جنس مس هستند. در ساختار کوئل سیم پیچ اولیه به دور سیم پیچ ثانویه می‌پیچد.

هردوی آن‌ها نیز به دور یک هسته‌ واحد پیچیده‌اند.

جریان برق که وارد شد به سیم پیچ اولیه با دور پایین باعث القای الکتریکی در سیم پیچ ثانویه با دور بالا می شود.

این انتقال ولتاژ برق وارد شد ،را تا چندین هزار برابر افزایش می دهد.

لازم به ذکر است در روند این انتقال و افزایش ولتاژ کوئل جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می‌کند.

کویل ماشین چیست

همانطور که گفتیم سیم پیچ خودرو یکی از اجزای سیستم الکتریکی است. وظیفه آن تامین برق برای احتراق و احتراق سوخت و هوا است. سیم پیچ در واقع یک سیم پیچ تقویت کننده است که ولتاژ تولید شده توسط باتری را تقویت می کند. زیرا باتری به تنهایی نمی تواند الکتریسیته کافی برای ایجاد جرقه تولید کند.
سیم پیچ دستگاه بر اساس القای جریان الکتریکی کار می کند. به طوری که برق فشار ضعیف دریافت می کند و آن را به برق فشار قوی تبدیل می کند. به این ترتیب برق لازم برای جرقه زدن و انفجار سوخت و هوای محفظه سیلندر تامین می شود.

کارکرد کویل ماشین چیست

اکثر خودروهای احتراق داخلی برای احتراق و انفجار در سیلندر به اختلاف پتانسیل حدود 7000 تا 25000 ولت نیاز دارند. این تفاوت در اختلاف پتانسیل مربوط به شرایط عادی و زمان هایی است که شمع ها کثیف یا ضعیف هستند. مشکل این است که باتری معمولی ماشین حدود 12 ولت تولید می کند. این برق به دلیل عمر باتری یا عوامل دیگر گاهی می تواند کمتر از 12 ولت باشد. بنابراین برای بدست آوردن اختلاف پتانسیل مورد نیاز برای ایجاد جرقه از سیم پیچ خودرو استفاده می شود.سیم پیچ خودرو با دریافت جریان ضعیف الکتریسیته از باتری، آن را تقویت کرده و ولتاژ مورد نیاز را از شمع ها تولید می کند.

کویل ماشین چگونه کار می کند

موتور خودرو چهار عمل اصلی را برای راه اندازی انجام می دهد. ابتدا هوا را می مکد و سپس آن را با سوخت مخلوط کرده و متراکم می کند. سپس شمع ها جرقه مورد نیاز برای احتراق مخلوط سوخت و هوا را ایجاد می کنند. در نهایت مواد حاصل از احتراق مانند دود از اگزوز خارج می شود.
عملکرد سیم پیچ در مرحله احتراق است. در واقع پس از حرکت پیستون از پایین به بالا و متراکم شدن مخلوط سوخت و هوا، سیم پیچ خودرو برق لازم برای ایجاد جرقه با شمع ها را فراهم می کند. پس از انفجار، پیستون به سمت پایین حرکت می کند و با حرکت میل لنگ نیروی لازم برای حرکت خودرو ایجاد می شود.
قبلا گفتیم که برق مورد نیاز برای احتراق از سیم پیچ تامین می شود. اما سوال اینجاست که کویل چگونه این برق را تامین می کند؟ وقتی جریان الکتریکی باتری وارد سیم پیچ اولیه سیم پیچ می شود، جریان القایی الکتریکی بین دو سیم پیچ ایجاد می شود و ولتاژ الکتریکی چندین هزار برابر افزایش می یابد. در فرآیند افزایش ولتاژ، جریان مستقیم باتری به جریان متناوب تبدیل می شود.در نتیجه، شمع می تواند جرقه بزند و در سیلندر جرقه بزند.

دلایل خرابی کویل خودرو چیست

از جمله دلایلی که باعث خرابی کویل خودرو می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
اتصال بین سر کابل و بدنه خودرو
حرارت بالا
خرابی باتری خودرو
استفاده از کویل با کیفیت پایین
فیلتر هوا کثیف
مشکلات برق خودرو را نادیده بگیرید
سرقت برق در خودرو
عمر کویل طولانی

نحوه عیب یابی کویل خودرو

استفاده از دستگاه تشخیصی: در صورت سوختن سیم پیچ های دوبل چراغ چک خودرو روشن می شود و خطای سیم پیچ را نشان می دهد. در این موارد، کد خطا را می توان با استفاده از یک ابزار تشخیصی شناسایی کرد. البته در این مواقع ابتدا باید از سالم بودن کابل ها مطمئن شوید. برای این منظور روی کویل های سیم دار ابتدا سیم را به سر شمع آورده و آن را به جلو و عقب ببرید. اگر جرقه را از شمع شنیدید به این معنی است که سیم سالم است. همچنین می توانید شمع صوتی دیگری را روی سر سیم قرار دهید و آن را در مقابل بدنه خودرو نگه دارید تا جرقه شمع را تماشا کنید. توجه داشته باشید که از اتصال مستقیم سر کابل به بدنه جدا خودداری کنید.این می تواند باعث سوختن سیم پیچ و ISU در نیمه راه شود.

 

 

گروه پی جی قطعه گروهی ماندگار:

متناسب با رشد تکنولوژی و  ماشینی شدن جامعه ی امروزی ،خودرو میتواند از دستاورد های مهم هرشخصی باشد .

که موجب اعمال فیزیکی که دائما در حال فعالیت هستند ممکن است قطعات مختلف خودرو دچار نوسانات شوند .

استفاده از قطعات عالی با کیفیت وبا اصالت همواره  یکی از دغدغه های اصلی مشتریان بوده .

گروه پی جی قطعه ، راه حلی آسان برای برطرف سازی دغدغه های مشتریان سراسر کشور میباشد.

گروه پی جی قطعه با  ورود حرفه ای  همراه با پشتوانه ی جوانان این سرزمین در زمینه های لنت ترمز ،گرد گیرها و لاستیک، کمک فنر،دسته موتور،سیبک و بوش ،بلبرینگ و توپی،دیسک  و کاسه  و سگدست  نیاز هم وطنان عزیز را در سراسر کشور برطرف ساخته است .

پی جی قطعه این افتخار را دارد که با ارائه مناسب ترین قطعات به مشتریان سال های متمادی در استان البرز گروهی سرشناس وامانت دار اعتماد هم وطنان باشد.

پی جی قطعه وفادار اعتماد شماست…

امیدواریم از مطالعه ی ساختار کوئل خودرو رضایتمند باشید .

0/5 (0 Reviews)
بازگشت به لیست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *