معلومات خودرو

عوامل موثر در عمر مفید باتری

عوامل موثر در عمر مفید باتری

باتری ماشین یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو است

که عملکرد صحیح موتور ماشین تا حد زیادی به آن بستگی دارد.

روشن شدن خودرو و عملکرد صحیح اکثر بخش‌های الکتریکی خودرو به سلامت باتری وابسته است به همین دلیل است که توصیه می‌شود در طول سال سلامت باتری ماشین به‌صورت دوره‌ای هر شش ماه یکبار بررسی شود و یکی از روش‌های تست باتری ماشین را انجام دهید.

عمر مفید باتری ماشین چقدر است؟

معمولا در مشخصات هر باتری، عمر آن ذکر شد ه است. بااین‌حال به‌طور متوسط باتری‌ها از ۲ تا ۵ سال دوام می‌آورند. درواقع عمر مفید باتری ۲ تا ۳ سال بیشتر نیست ولی با نگهداری مناسب و سرویس‌های به‌موقع می‌توان آن را تا ۵ سال هم نگه داشت. درباره راهکارهای افزایش عمر باتری خودرو کمی بعد توضیح خواهیم داد.

دلایل خرابی یا کاهش عمر باتری:

1.  یکی از عوامل موثر در خرابی زودهنگام باتری خودرو سولفاته شدن سر باتری ها می باشد.

سولفاته شدن می تواند تا ۵۰ درصد در کاهش عمر باتری موثر باشد.
در واقع سولفاته شدن یک نوع واکنش مابین بخار و آب  می باشد. به این ترتیب عملیات برق رسانی به قسمت های مختلف خودرو با اختلال مواجه می شود. در این صورت باتری کم کم ضعیف  و در نهایت می میرد.

2. سرما و گرمای زیاد برای باتری خودرو به‌شدت مضر است.

گرمای زیاد باعث آسیب رساندن به شبکه‌ها و صفحات داخلی باتری می‌شود و رسانایی الکتریکی باتری را کاهش می‌دهد. در سرمای شدید نیز فشار وارد شده بر باتری هنگام استارت‌خوردنِ خودرو زیاد می‌شود.

علت آن این است که در دمای پایین غلظت روغن موتور زیاد می‌شود و برای استارت‌خوردن و روشن شدن خودرو به آمپر با شدت جریان بیشتری نیاز است.به همین خاطر هرچقدر باتری کمتر در معرض گرما یا سرمای بیش از حد قرار بگیرد عمر بیشتری خواهد داشت.

3.طی کردن مسافت‌های کوتاه با خودرو و استارت‌ زدن‌های پی‌در‌پی یکی دیگر از دلایل کاهش عمر باتری خودرو است.

درواقع شما با این کار به باتری فرصت نمی‌دهید که دوباره شارژ شود. بنابراین سعی کنید هر چندوقت یک‌بار مسافتی طولانی را طی کنید و یا حداقل در فواصل کوتاه خودرو را خاموش نکنید.باتری خودرو

4.روشن نکردن خودرو برای مدت طولانی تأثیر بدی بر عمر باتری دارد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که برای مدت طولانی از خودرویتان استفاده نمی کنید و بیشتر ماه‌های سال خودرویتان در پارکینگ بلااستفاده می‌ماند، نباید از خوابیدن باتری تعجب کنید. استفاده کم از خودرو باعث می‌شود باتری رفته‌رفته دچار افت ولتاژ شود.

5. یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل خرابی باتری برق‌دزدی می باشد.

برق‌دزدی یک اصطلاح عامیانه و به این معنی است که یک وسیله در خودرو وجود دارد که وقتی خودرو خاموش است همچنان از انرژی باتری استفاده می‌کند. اگر این مشکل ادامه پیدا کند به‌زودی باتری خودرو را از کار خواهد انداخت. برق دزدی بیشتر از قسمت‌هایی مانند قفل مرکزی، ضبط ماشین، دزدگیر و وایر شمع‌ها اتفاق می‌افتد.

6. اگر سیستم شارژ باتری خودرو به درستی کار نکند، یعنی اگر دینام و یا سیم‌کشی خودرو مشکل داشته باشد و یا به‌دلیل فرسوده بودن، باتری توان شارژ شدن نداشته باشد این امکان وجود دارد که حتی در حین حرکت باتری خودرو از کار بیفتد.

7. دینام یکی از بخش‌هایی که به خرابی باتری در خودرو مربوط می‌شود است.

این قطعه در عملکرد باتری نقش مهمی دارد. دینام وظیفه شارژ باتری و تأمین برق مورد نیاز برای قسمت‌های برقی مانند چراغ‌ها و سیستم صوتی را دارد و اگر این قطعه مشکل داشته باشد و نتواند به‌خوبی وظیفه‌اش را انجام دهد بار اضافی بر روی باتری قرار می‌گیرد. این مسئله می‌تواند منجر به خالی شدن سریع باتری شود.

8.  اگر باتری خودروی شما قدیمی‌ است و دیگر خوب شارژ نمی‌شود یا به دفعات با آن به مشکل خورده‌اید، دیگر وقت آن رسیده که باتری را تعویض کنید.

9. زمانی که خودرو را پارک می‌کنید و به سمت منزل می‌روید شاید فراموش کنید که چراغ‌ها را خاموش کنید.

این موضوع می‌تواند منجر به خالی شدن باتری شود. البته در خودرو‌های جدید سیستمی برای قطع برق و خاموش شدن اجزا برقی خودرو وجود دارد تا از استفاده بیش از حد باتری و خالی شدن آن جلوگیری کند. یکسره شدن چراغ صندوق یا داشبورد نیز از دیگر دلایل خالی شدن باتری است.

باتری خودرو

امیدواریم از مطاعه مقاله (عوامل موثر در عمر مفید باتری) رضایتمند باشید.

گروه پی جی قطعه گروهی ماندگار:

متناسب با رشد تکنولوژی و  ماشینی شدن جامعه ی امروزی ،خودرو میتواند از دستاورد های مهم هرشخصی باشد .

اما به دلایل مختلی اعم از اصطکاک های روزمره ،بستر های نامناسب جاده ای،قطعات مختلف بدون اصالت  دخیل در داخل خودرو و

همچنین اعمال فیزیکی که دائما در حال فعالیت هستن ممکن است قطعات مختلف خودرو دچار نوسانات شوند .

استفاده از قطعات عالی با کیفیت وبا اصالت همواره  یکی از دغدغه های اصلی مشتریان بوده .

گروه پی جی قطعه ، راه حلی آسان برای برطرف سازی دغدغه های مشتریان سراسر کشور میباشد.

گروه پی جی قطعه با  ورود حرفه ای  همراه با پشتوانه ی جوانان این سرزمین در زمینه های لنت ترمز ،گرد گیرها و لاستیک، کمک فنر،دسته موتور،سیبک و بوش ،بلبرینگ و توپی،دیسک  و کاسه  و سگدست  نیاز هم وطنان عزیز را در سراسر کشور برطرف ساخته است .

 پی جی قطعه این افتخار را دارد که با ارائه مناسب ترین قطعات به مشتریان سال های متمادی در استان البرز گروهی سرشناس وامانت دار اعتماد هم وطنان باشد.

پی جی قطعه وفادار اعتماد شماست…

 

0/5 (0 Reviews)
بازگشت به لیست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.