معلومات خودرو

چرا باید آب رادیاتور را تعویض کرد

 آب رادیاتور خودرو چگونه تعویض می‌شود

چرا باید آب رادیاتور را تعویض کرد

رادیاتور ماشین نقش بسیار مهمی در خودرو ایفا می‌کند. رادیاتور با به گردش درآوردن آب از طریق لوله‌های مخصوص و خنک‌کردن آن با کمک فن‌ها و مایع خنک‌کننده گرمای موتور را کاهش می‌دهد.

آب رادیاتور مخلوطی از آب مقطر و مایع خنک‌کننده است که به مرور زمان کیفیت خود را برای دفع گرما از دست می‌دهد. بنابراین تعویض به‌موقع آن ضروری است.

تعویض آب رادیاتور خودرو، یکی از اصول نگهداری از موتور اتومبیل به شمار می‌رود؛ زیرا با گذشت زمان، از کیفیت مایع خنک‌کننده خودرو کاسته می‌شود یا مقدار آن به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند.
بنابر این، نیاز است که معمولا طی دوره‌های یک یا دوساله نسبت به تعویض آن به طور کامل اقدام شود تا رسوبات درون مجاری مایع خنک‌کننده موتور نیز همراه با آن خارج شود و عملیات خنک‌سازی پیشرانه با کیفیتی بالاتر به وسیله مایع جدید صورت پذیرد.
این عمل گاهی اوقات نیاز به قلق‌های خاصی دارد که تنها افراد ماهر قادر به انجام آن هستند؛ بنابر این توصیه می‌شود حتی‌الامکان این کار را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

بهترین زمان تعویض آب رادیاتور

اینکه چه زمانی باید آب رادیاتور را عوض کنید بستگی به مدل ماشین شما دارد.

برای برخی از خودروها بعد از هر ۴۸ هزار کیلومتر باید آب رادیاتور را تعویض کنید، اما برای برخی دیگر از خودروها بعد از ۹۶ هزار کیلومتر هم ممکن است هنوز نیازی به تعویض آن نباشد.

ملاک اصلی برای تعویض آب ماشین شما، همان است که در کتابچه راهنمای مالک خودرو نوشته شده است.

تعویض آب رادیاتور خودروتعویض آب رادیاتور

گرچه امروزه انواع مختلف رادیاتور در خودرو‌های گوناگون وجود دارد، اما اساس کار آ‌ن‌ها اصولا تفاوتی با یکدیگر ندارد.
 ابتدا لازم است شلنگ خروجی آب رادیاتور را باز کنید؛ این شلنگ معمولا در پایین رادیاتور قرار دارد. سپس درب رادیاتور باز می‌شود و به این ترتیب، آب کهنه تا حد زیادی از درون سیستم تخلیه خواهد شد.
در صورتی که قصد شستشویی درون رادیاتور را نیز دارید، می‌توانید شلنگ ورودی به رادیاتور (از سمت ترموستات) را باز کنید و با یک شلنگ متصل به شیر آب، درون رادیاتور را نیز شستشو دهید. پس از تخلیه آب رادیاتور و شستشوی آن، دوباره همه اتصالات و شلنگ‌ها را به‌دقت ببندید.

جهت تعویض آب رادیاتور خودرو

معمولا دو پیچ هواگیری برای مسیر قبل و بعد از ترموستات تعبیه شد ه است که باید آ‌ن‌ها را نیز در این قسمت باز کرد.
سپس آب تصفیه‌شده را از راه منبع انبساط وارد کنید و اضافه‌کردن مایع را تا جایی انجام دهید که ته‌مانده آب کهنه درون موتور به طور کامل از پیچ هواگیری خارج و مایع تمیز بدون هیچ‌گونه حباب از پیچ‌های هواگیری سرریز شود.
در این هنگام، ابتدا یکی از پیچ‌ها را ببندید و سپس جهت اطمینان، اندکی آب اضافه کنید تا هرگونه هوای محبوس از راه پیچ هواگیری خارج شود. بعد از این کار، پیچ دوم را نیز ببندید و در نهایت، درب منبع انبساط را سر جای خود محکم کنید.
در مرحله بعد استارت بزنید. اجازه دهید موتور خودرو تا زمانی به کار خود ادامه دهد که فن خنک‌کننده روشن و دوباره خاموش شود. سپس موتور خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید تا کاملا سرد شود.
پس از آن که موتور اتومبیل کاملا سرد شد، در منبع انبساط و پیچ‌های هواگیری را باز کنید و در این مرحله معادل ۲ تا ۴ لیتر ضدیخ روی آب رادیاتور اضافه کنید. پس از آن که ضدیخ‌ها تمام شد، پیچ‌های هواگیر را ببندید و آب درون منبع انبساط را تا نشانگر ماکزیمم برسانید.
در این‌جا عملیات هواگیری موتور خودرو تقریبا به پایان رسید ه است. در منبع انبساط را ببندید و اجازه دهید تا موتورخودرو به کار بیافتد. بعد از این‌که فن خنک‌کننده یک یا دوبار خاموش و روشن شد، خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید تا موتور سرد شود.
اگر سطح مایع خنک‌کننده درون منبع انبساط پایین رفته بود، آن را دوباره با اضافه‌کردن ضدیخ به نشانگر ماکزیمم برسانید و در منبع انبساط را ببندید
حالا دیگر کار هواگیری رادیاتور خودرو به اتمام رسیده است.

نکته

گرچه اصول هواگیری رادیاتور خودرو تقریبا همان چیزی است که به آن اشاره شد
اما ریزه‌کاری‌های هواگیری در بعضی خودرو‌ها و تعویض آب رادیاتور خودرو نسبت به مدل‌های دیگر متفاوت است
 همین ریزه‌کاری‌ها گاه اجازه نمی‌دهد که هوای رادیاتور به طور کامل خارج شود.
بنابر این، توصیه می‌شود که تا حد امکان، هواگیری را به افراد ماهر بسپارید و شخصا اقدام نکنید.

مجموعه پی جی قطعه واقع در شهر هشتگرد، در تلاش است با معرفی و فروش قطعات باکیفیت خودرو، از جمله قطعات موتور،

سیبک و بوش، لنت ترمز، بلبرینگ و توپی، دیسک و کاسه و سگدست، کمک فنر و فنر اول و گردگیر و لاستیک برای انواع خودرو

( پراید، سمند، نیسان و …) ضمن آشنایی با مشکلات احتمالی ومحصولات با کیفیت بالا، رضایت رانندگان محترم را کسب کند.

0/5 (0 Reviews)
بازگشت به لیست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.